Kwietniowe Dni Prasy

AUTOR: EWA MICHAŁOWSKA-WALKIEWICZ

Z gazetą na Krynki

W świętokrzyskich Krynkach, Nasza Redakcja uczestniczyła w wieczorku dotyczącym historii prasy polskiej. W kwietniu obchodzone są Dni Prasy, zatem spotkanie to zorganizowane było w związku z tymi obchodami.

Pan Kurka

Pan Ireneusz Tomasz Kurka, przypomniał wszystkim zebranym na wieczorku gościom, jak należy rozumieć termin prasa. Otóż prasa to po prostu „presso”, z łacińskiego tłoczyć. Jest to innymi słowy tłoczenie informacji rozpływającej się na wszystkich tej informacji chętnych ludzi. „Prasa” też pochodzi od nazwy maszyny drukarskiej czyli „prasy”, dzięki której tekst jest odciskany na papierze. Prasa to współczesne określenie dzienników, tygodników czyli wszystkich czasopism w tym też internetowych, które stanowią określoną ilość środków masowego przekazu o charakterze informacyjnym, wyróżniających się stałym tytułem i kolejnym numerem.

Najstarszy środek masowego przekazu

Prasa jest jednym z najstarszych środków masowego przekazu, a jej początkowe fazy stwierdzono jeszcze w II wieku p.n.e. w Chinach. Na Starym Kontynencie, słynne „Acta Diurna Populi Romani” założone przez Juliusza Cezara w 59 p.n.e. były najbardziej znaną w owym czasie prasą informacyjną. Prawdziwy rozwój prasy datuje się na wiek XVIII, kiedy to po wynalezieniu druku, zaczęto wydawać rozmaite gatunki prasy w postaci periodyków.

Przyczyniło się do rozwoju prasy…

Do masowego rozwoju prasy przyczyniły się takie rzeczy jak: podwodny kabel telegraficzny zainstalowany między Ameryką i Europą umożliwiający błyskawicznie przekazywanie informacji między kontynentami, wynalezienie telefonu przez Grahama Bella, a także udoskonalenie prasy walcowej pozwalającej na równoczesny druk na obu stronach kartki.

Znaczące tytuły

Joseph Pulitzer był pionierem w dziedzinie rozpowszechniania prasy na przykład poprzez sensacyjne nagłówki. Jak mawiali wówczas co niektórzy ludzie, poprzez prasę pierze się publicznie czyjeś osobiste brudy, ale to świetny chwyt marketingowy działający po dziś dzień.

Dnia 30 maja 1649 roku

MARIA GONZAGA

Pan Ireneusz Tomasz, w swoim przemówieniu dotyczącym historii prasy, wspomniał o historii pierwszej gazety w Polsce. A zaczął on oczywiście od osoby Ludwiki Marii Gonzagi. Dnia 30 maja 1649 roku, mężem Ludwiki Marii Gonzagi został król Polski, młodszy przyrodni brat Władysława IV, Jan Kazimierz Waza. Inteligentna, nieustępliwa, kochająca intrygi dworskie i politykę królowa, miała olbrzymi wpływ na męża oraz na społeczeństwo polskie. Królowa po przyjeździe do Polski wprowadziła na dwór francuskie stroje. Kobiety zaczęły nosić śmiałe dekolty, a włosy układać w loki i ozdabiać sznurami pereł. Malowały się one i pudrowały, stawały się z dnia na dzień coraz bardziej piękne i kokieteryjne. Zmiany w modzie zostawiły swój ślad nawet w polskiej poezji i nowych obyczajach.

Uczony dwór Ludwiki Marii Gonzagi

Królowa Ludwika Maria, była osobą starannie wykształconą. Poezja, historia, przyroda, medycyna, astronomia, fizyka, religia, języki (polski, francuski, języki orientalne), to wszystko stanowiło centrum jej uwagi. Na dworze Ludwiki Marii i Jana Kazimierza, zgodnie z wzorcami francuskimi, specjalnymi względami cieszyły się kobiety, biorąc aktywny udział zarówno w rozrywkach, jak i w poważnych naukowych dyskusjach. Ten fakt zmusił królową do założenia gazety ze wszelkimi potrzebnymi informacjami.

Pierwsza polska gazeta

Merkuriusz…

Za czasów panowania Ludwiki Marii i Jana Kazimierza zaczęto wydawać pierwszą polską gazetę, wzorowaną na francuskiej noszącej tytuł „Gazette”. Tytuł polskiej gazety brzmiał „Merkuriusz Polski Ordynaryjny” i nawiązywał do osoby Merkurego, w mitologii rzymskiej posłańca bogów. Gazeta miała za zadanie informować co godnego uwagi dzieje się w Polsce i Europie oraz propagować politykę prowadzoną przez polski dwór królewski.

Nasza Redakcja bardzo dziękuje za zaproszenie na wspomniany wieczorek do świętokrzyskich Krynek.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

###############################################

Ilustracje; naszepismo.pl

Śledź i polub nas:

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *